Evlilik ve Boşanma Danışmanlığı

Evlilik ve Boşanma Danışmanlığı

Evlilik ve boşanma danışmanlığını iki açıdan değerlendirmek önemlidir. Evlilik danışmanlığı, evlenmeden önce evlilik sürecinde karşılaşılabilecek problemlerin çözümünü arar.  Çiftlerin sağlıklı bir evlilik sürecini nasıl geçirebilecekleri hakkında bilgi sahibi olmalarını hedefler.

Boşanma danışmanlığı, çiftlerin aralarındaki problemlerin çözümü için tüm yolları denemelerine rağmen evliliklerini sürdüremeyeceklerine karar verdikten sonra başvurulması gerekten bir yoldur. Boşanma danışmanlığında amaç, boşanma kararı almış eşlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunların çözümünde, boşanma gibi kriz dönemlerinin öncesinde ya da boşanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkacak muhtemel sorunların çözümü için danışmanlık ve rehberlik etmektir. Ayrıca birlikteliklerini sonlandıran çiftlerin çocuklarının bu süreçte olumsuz etkilenmesini engellemektir.

Boşanma danışmanlığı ayrıca çiftlerin arasında bir iyi boşanmayı sağlayıcı arabuluculuğu görevi de görmektedir. Çünkü boşanan çiftlerin isteklerinin her iki taraf içinde adil olması gerekmektedir. Çiftlerden bu süreçte birinin kazanması, diğer tarafta öfke ve hayal kırıklığına yol açmaktadır. Ortada bir çocuğun olması eşlerin görüşmelerinin devam etme zorunluluğunun ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çiftler arasında iyi bir boşanmanın olmasını sağlayarak, çocukların bu boşanma sürecinde ve bundan sonra ki süreçte olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Boşanma danışmanlığı, çiftlerin boşanma sonrasındaki hayatlarına yön vermek ve destek olma amacını da taşımaktadır. Boşanma süreci çiftler için kayıpların yaşandığı bir durumdur. İlişkinin kaybı, eşin kaybı ve güven kaybı gibi, yaşanan bu kayıpların yerine bir düzen oturtmak zaman alacaktır ve sosyal çevrenin ve ailenin desteği bu toplanma sürecinde olumlu katkıları olacaktır. 

Boşanma danışmanlığı, boşanma sonrasında bireylerin sosyal hayata adapte olabilmelerini hızlandırmak, boşanma sonrasında yaşanabilecek duygusal ve psikolojik sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırabilecek öğretiler sunmaktır.