Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli ?
Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli ?
  • 28 Aralık 2022
  • 208 Okunma

Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından kimi öğrenciler beklediği puanları alırlarken kimileri de hayal kırıklığına uğradılar. Bu durum yine de onları bir tercih yapmak durumunda bıraktı. Ya istedikleri alanlar için tekrar deneyeceklerdi ya da hangi üniversiteleri seçecebileceklerini araştıracaklardı. Bu yazının o yüzden tercih yapacaklara daha çok rehber niteliğinde olmasını istedim.

1. Öncelikle zaten gelmez şu bölümü de yazayım yanılgısına düşmeyin, gelebilir. Yazdığınız tüm tercihler olabilir gözüyle yaklaşın. Her ne gelirse gelsin ben mutlu olurum, dediğiniz tercihleri yapın.
2. Düşünmediğiniz tercihleri sırf tercih hakkınızı doldurmak için yazmayın, her bir satırı doldurmak zorunda değilsiniz.
3. Seçmek istediğiniz bölümleri araştırın. O bölümün size uygun olup olmadığından emin olun, ihtiyaç durumunda destek alın.
4. Bölüm araştırırken, iş imkanları üzerinde durmayı ihmal etmeyin.
5. Yerleştirme puanının bizim önceliğimiz olmadığını unutmayın. Bizim için başarı sıralamamız önemli. Bu bağlamda tercih listesini oluştururken başarı sıralamanızın %35 üstünde ve %35 altında bölümler yazın.
6. Okulların özel koşullarını çok iyi inceleyin.
7.Unutmayın, yaptığımız tercihler bizim için bir son değil. Yatay geçiş sınavı bu anlamda önemli bir etkendir. Şartları incelenmelidir.

Hepinize hayatınızda başarılar dilerim. Umarım, hayatınız boyunca zevkle mesleğinizi gerçekleştirirsiniz.

Bize 7/24 Ulaşabilirsiniz

Aklına takılan her konu için bizi arıyabilirsiniz.

Bize Yazın